Baňkování: tradiční terapie s moderními výhodami pro tělo a mysl?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Baňkování: tradiční terapie s moderními výhodami pro tělo a mysl?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Baňkování je alternativní terapie využívající skleněné, plastové či silikonové pohárky.
  • Potenciálně může pomoci zlepšit průtok krve, eliminovat metabolity, posílit imunitní funkce a snížit bolest.
  • V dnešní době se baňková terapie obvykle vyskytuje jako léčba nabízená praktiky tradiční čínské medicíny.

Existují důkazy naznačující, že baňková terapie může poskytovat výhody pro určité zdravotní stavy. Tato tradiční čínská a blízkovýchodní praxe zahrnuje umístění kalíšků na různé body na kůži a následné vytvoření podtlaku. Další informace společně s potenciálními benefity či kontroverzí naleznete v článku níže!

Historie a princip baňkování

Technika baňkování má kořeny v tisíce let staré čínské medicíně a vznikla na základě víry v "chi", jež má symbolizovat životní energii proudící tělem. Tradiční léčitelé věřili, že nemoci a bolesti jsou způsobeny blokádou právě tohoto energetického toku. Baňkování má jako technika využívající podtlak podporovat mikrocirkulaci. Zastánci čínské medicíny hovoří také o uvolňování zmíněných blokád a obnovení harmonie v těle pacienta. Postupem času se tato metoda rozšířila do dalších částí světa, včetně Asie, Blízkého východu a Evropy.

Princip baňkování

Jak jsme zmínili, celý postup závisí na podtlaku speciálních skleněných, plastových nebo silikonových baněk na kůži pacienta. Ten má za následek vtažení kůže a struktur umístěných pod pokožkou dovnitř baňky. Tato hypotenze stimuluje prokrvení tkání a má údajně uvolňovat napětí v svalové tkáni či podporovat odplavování odpadních látek z těla. Kromě toho se vytváří i mírné lokální zvýšení teploty, které může v kombinaci se zvýšebým prokrvením pozitivně působit na regeneraci a hojení. Baňkování se nejčastěji provádí na zádech, následně na dalších částech těla dle potřeby a cíle terapie.

Kombinace podtlaku, prokrvení a uvolnění tkání vytváří pocit relaxace a může mít potenciálně pozitivní vliv na různé aspekty zdraví. Je však důležité podotknout, že i přes historické kořeny a tradiční použití se baňkováním prozatím nezabývá takový počet kvalitních studií, a v rukou nezkušeného terapeuta může navíc spíše ublížit.

Proces baňkování

  • Příprava: terapeut si nejprve připraví skleněné, plastové nebo silikonové baňky různých velikostí. Ty mohou mít otevřený spodní konec, popřípadě být uzavřené. 
  • Příprava pacienta: pacient se uvelebí do polohy, nejčastěji na břiše nebo na zádech. Plocha, na kterou budou baňky aplikovány, může být před samotnou terapií lehce namazána olejem nebo jiným klouzavým médiem pro snadnější pohyb baněk po kůži.
  • Vytvoření podtlaku: existuje několik způsobů, jak vytvořit podtlak uvnitř baňky. Nejběžnější je použití plamene. Terapeut do baňky vloží plamen a následně ji rychle přiloží na kůži pacienta. Když plamen vyhasne a baňka se ochladí, vytvoří se podtlak, který přisaje kůži. Existují ovšem také modernější baňky, které využívají svůj vlastní “vestavěný” sací systém (mají píst na vrchu ke stlačení a vytvoření podtlaku).
  • Aplikace baněk: terapeut aplikuje baňky na vybrané části těla. Mohou být buď ponechány na místě nebo s nimi praktikant po kůži pohybuje – ty se pohybují podél svalů na určitý čas, což má za cíl uvolnit napětí a zlepšit cirkulaci.
  • Proces terapie: práce s baňkami se může lišit podle cílů terapie a individuálních potřeb pacienta. Během této doby může jedinec pociťovat mírné tahání, zvýšenou teplotu nebo tlak na kůži. Pokud by to bylo nepříjemné, je vhodné na bolest upozornit a nechat terapeuta zmírnit podtlak (u novějších modelů baněk se dá “ufouknout”).
  • Odstranění baněk: k odstranění baněk terapeut jednoduše uvolní podtlak. To může buď otevřením ventilků či přiložením hořícího vatového tamponu do otevřeného konce skleněných baněk. 
  • Následná péče: po terapii může na kůži zůstat dočasně viditelný otisk baněk, který připomíná modřiny (reakce na vyplavení histaminu). Tyto otisky by měly postupem času zmizet. Je důležité pečovat o pokožku a vyvarovat se vystavování slunečnímu záření pro snížení rizika pigmentových změn.

Je důležité si uvědomit, že baňkování by mělo být prováděno odborníkem se znalostí této techniky a jejích rizik. Jeho realizace na vlastní pěst může snadno vést k nežádoucím vedlejším účinkům či zraněním.

Baňkování: tradiční terapie s moderními výhodami pro tělo a mysl?
Image by Freepik

Potenciální výhody

Baňkování se jako alternativní metoda terapie zaměřuje na různé aspekty zdraví a pohody. Jeho stoupenci tvrdí, že má řadu potenciálních výhod pro tělo i mysl. Mezi hlavní patří zlepšení cirkulace krve a prokrvení tkání. Tímto způsobem může v oněch tkáních pomáhat uvolnit napětí a tím pádem snižovat bolest zad, šíje, ramen nebo další oblasti postižené svalovými napětími. Zvýšená cirkulace krve a lymfy má také pomoci eliminovat metabolity z těla, regenerovat či hojit lehčí zranění. Baňkování se dá využívat i jako součást regenerace svalů po sportovních aktivitách.

Kromě fyziologických účinků se baňkování zaměřuje na psychickou pohodu. Pravidelně praktikující jedinci uvádí, že po terapii pociťuje relaxaci a uvolnění, což může snížit stres a napětí. Někteří nacházejí v baňkování rovněž prostor pro meditaci a oddych.

Výzkumné okénko

Existuje stále více výzkumů, které se zabývají tím, jak a proč může baňkování fungovat. V přehledu studií z roku 2018 se uvádí, že baňková terapie vykazuje přínosy pro různé stavy, které lze kategorizovat buď jako lokalizovaná nebo systematická onemocnění. Účinky zahrnují:

  • podpora prokrvení pokožky
  • změna biomechanických vlastností pokožky
  • zvýšení prahu bolesti
  • zlepšení lokálního anaerobního metabolismu
  • snížení zánětu
  • posílení buněčné imunity

Jiná studie z roku 2019 poznamenává, že sice neexistuje jediná teorie, která by vysvětlila celé účinky baňkování, ale některé z nich zahrnují:

  • změna zpracování signálu bolesti
  • stimulace zvýšeného krevního oběhu uvolňováním oxidu dusnatého
  • stimulace imunitního systému umělým lokálním zánětem
  • zvýšení hladiny imunitních mediátorů, jako je interferon a tumor nekrotizující faktor
  • zvýšení toku lymfy v lymfatickém systému
  • snížení kyseliny močové a obou typů cholesterolu

Je však důležité si uvědomit, že vědecký výzkum a klinické studie v oblasti baňkování jsou stále omezené a nedávají jednoznačný důkaz o jeho účinnosti. Každý člověk může na tento postup reagovat odlišně a účinky mohou být subjektivní. Před začátkem jakékoliv terapie, včetně baňkování, je vždy vhodné konzultovat své zdravotní problémy a potřeby s lékařem nebo kvalifikovaným odborníkem.

Co si z toho vzít?

Baňkování, starobylá terapie pocházející z tradiční čínské medicíny, zahrnuje přisávání skleněných, plastových nebo silikonových baněk na kůži k vytvoření podtlaku. Tato technika má potenciál zlepšit cirkulaci krve, uvolnit svalové napětí, podpořit eliminaci metabolitů a snížit bolest. Přestože stoupenci tvrdí, že baňkování může přinést výhody pro fyzické i duševní zdraví, vědecký výzkum stále nedává jednoznačný důkaz o jeho účinnosti. Důležité je provádět tuto terapii s odborníkem a mít na paměti individuální potřeby a zdravotní stav. Baňkování tak nabízí zajímavou perspektivu pro zkoumání starobylé praxe ve spojení s moderním zdravotnictvím.

Maderoterapie pro boj s celulitidou a vráskami
Maderoterapie pro boj s celulitidou a vráskami
Maderoterapie je často vyzdvihována pro své pozitivní účinky na zmírnění projevů celulitidy. Může však tato masážní metoda skutečně podpořit funkci lymfatického systému?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Bolest a pálení svalů: Jsou nutné pro svalový růst?
Bolest a pálení svalů: Jsou nutné pro svalový růst?
Svalovou bolest po tréninku zažil někdy asi každý. Co nám ale tyto nepříjemné pocity způsobuje? A musí nás vůbec svaly bolest, aby rostly?
Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace?
Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace?
Himalájské solné lampy jsou prezentovány nejen jako originální dekorace, ale také jako způsob léčby mnohých zdravotních potíží, například co se ionizace vzduchu či astmatu a alergií týče. Je tomu ale opravdu tak? Odpovědi naleznete v tomto článku!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.