Emoce: k čemu slouží a co se stane, když je nezpracujeme?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Emoce: k čemu slouží a co se stane, když je nezpracujeme?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Emoce můžeme rozdělit na primární (nevědomé) a sekundární (uvědomělé).
  • Mezi 3 základní komponenty emocí patří: subjektivní prožitky, výrazová a tělesná složka.
  • Nosíme v sobě zážitky jak naše, tak i generací před námi.

Emoce jsou psychickými jevy, jejichž podstatným znakem je kvalita libosti nebo nelibosti. Jsou zde dále přítomny složky míra vzrušení a zážitek napětí – uvolnění, které se vztahují k prožitkovému hledisku emocí, a pozorovatelné vnější projevy, jako je např. výraz (zvláště v obličeji), a fyziologické procesy odehrávající se v mozku a nervovém systému. Mezi základní komponenty emocí řadíme 3 propojené oblasti: subjektivní emoční prožitky, výrazové chování a tělesná složka.

Strach, radost nebo smutek: znáte všechny primární emoce?

Když hovoříme o primárních emocích, máme tím na mysli 6 druhů emocí definovaných již Charlesem Darwinem. Konkrétně se jedná o emoce:

  • strach
  • radost
  • smutek
  • hněv
  • odpor
  • překvapení

Tyto emoce můžeme chápat jako ty, u kterých není zapotřebí vědomého myšlení. Emoční reakce na určité podněty jsou naprogramovány předem daným způsobem, tedy vznikají “automaticky”. Jako příklad můžeme uvést děsivé zvuky predátora. Tyto konkrétní podněty zpracovává a vyhodnocuje určitá část limbického systému nazývaná amygdala, která následně spustí tělesný stav typický pro strach - jednu z primárních emocí. Aby však k emočnímu strachu jako k tělesnému stavu došlo, není nutné úplné rozpoznání nebezpečí. Stačí pouhé zachycení náznaků rizika senzorickými korovými oblastmi a okamžité podání této informace amygdale. Pokud je tedy tato část mozku poškozená, schopnost reagovat strachem na nebezpečné předměty se ztrácí.

Emoce: k čemu slouží a co se stane, když je nezpracujeme?

A jaké jsou emoce sekundární nebo‑li ty uvědomělé?

Sekundární nebo‑li uvědomělé emoce se objevují především u savců a říká se jim tak proto, že kromě limbického systému se pojí i s mozkovou kůrou, s jejímž nárůstem vzniká právě vědomí. Součástí vědomí jsou sekundární emoční děje, mezi které patří prožitky a pocity. Sekundární emoce jsou tedy spojeny se subjektivními kognitivními, fyziologickými a behaviorálními reakcemi a vznikají spojením primárních emocí. Jedná se například o tyto emoce: láska, závist a žárlivost (často se vážou k paměti).

Vnímají lidé emoce po celém světě stejně?

Paul Ekman (1965) se zabýval výrazovou složkou emocí a chtěl dokázat, že exprese emocí je stejná ve všech kulturách. Ve svém díle “Odhalené emoce: Naučte se rozpoznávat výrazy tváře a pocity druhých” popisuje emoce (primární), o kterých tvrdí, že jsou univerzální. Svůj výzkum zahájil vytvořením fotografií, ve kterých demonstroval výrazy konkrétních emocí. Tyto fotografie následně ukázal lidem z 5 odlišných kultur (Chile, Argentina, Brazílie, Japonsko a Spojené státy). Od účastníků výzkumu požadoval, aby popsali, jaká emoce je na fotografii znázorněna. Většina respondentů došla vždy ke stejnému závěru, což naznačovalo, že výrazy tváře mohly být uznané univerzálně.

Samozřejmě se však vyskytla četná kritika na daný výzkum (např. protože se v některých z kultur lidé smějí, když jsou smutní apod.), ale po opakovaném přezkoumání dalšími výzkumníky byla Ekmanova teze potvrzena.

Emoce a jejich vyjadřování skrze tělo

„Vnější tvar člověka odráží jeho vnitřní náladu. Změna tvaru může jeho náladu změnit.“ David Boadella

Toto tvrdil David Boadella, britský psychoterapeut a zakladatel psychoterapeutického směru “Biosyntéza” zaměřující se právě na propojování těla, mysli a emocí. Podobný názor zastává celá řada autorů, mezi které patří například Lowen (2002) považující emoce za tělesné události.

Vnitřní ladění člověka prý lze vyčíst z jeho pohybů těla a jeho osobní styl se odráží v postoji, chůzi, gestikulaci a ve způsobu, jakým se hýbe. Pokud se nám náhodou stane, že máme v těle emoce, které nijak nestihneme vyjádřit a prožít si je, většinou se i tak dostanou na povrch a to ve formě např. bolesti zad či podvědomému vyhýbání se určitému předmětu (v případě negativních prožitků).

A co víc, v posledních letech se ukazuje, že emočně silné zkušenosti se na nás mohou přenést i skrze DNA, což koresponduje s faktem, že všechno, co v životě zažijeme, nosíme ve své tělesné paměti. A je možné se k těmto zážitkům vrátit opět skrze tělo - dojdu na konkrétní místo a zažiji ten stejný pocit, jako když jsem jej navštívil posledně.

Emoce: k čemu slouží a co se stane, když je nezpracujeme?

Jak být a zůstat “šťastným”

Jak docílit toho, abychom byli opravdu upřímně šťastní? Na první pohled velice těžká otázka, avšak s velmi jednoduchou odpovědí:

  • vraťme se sami k sobě a hledejme štěstí uvnitř

Je moc důležité znát sám sebe, vědět a dokázat rozpoznat, jak se právě cítím a co můžu udělat pro zlepšení svého stavu. Je stěžejní dodržovat, aby tělo, mysl a emoce byly v souladu a harmonii, jinak by člověk nemohl fungovat jako komplexní bytost.

Co si z toho vzít?

Emoce jsou psychickými jevy, které můžeme rozdělit na 2 skupiny, a to na primární a sekundární. Primární emoce jsou vrozené a univerzální pro všechny lidské bytosti. Patří sem těchto 6 druhů: strach, radost, smutek, hněv, odpor a překvapení.

Některé emoce se tělesně projevují i když o nich naše mysl neví - je za to zodpovědná část mozku nazývaná “amygdala”. Existuje tělová paměť, která v sobě nosí veškeré zážitky, které se stanou buď přímo nám samotným nebo generacím před námi.

5 nejlepších kardio aktivit: zvýší kondici a zlepší náladu
5 nejlepších kardio aktivit: zvýší kondici a zlepší náladu
Aerobní aktivita se s posilováním skvěle doplňuje a vedle zvýšení kondice podporuje také dobrou náladu a well‑being. Jaké aktivity jsou nejlepší?
Jak poznat, že moje "častá špatná nálada" už je deprese
Jak poznat, že moje "častá špatná nálada" už je deprese
Špatná nálada čas od času postihne každého. Jak ale poznat, že pouhý splín už možná přerůstá do deprese a kde hledat pomoc?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.